Svadby sú príležitosťou mladých párov spoločne zrealizovať svoje predstavy o ich spoločnom veľkom dni. Aj napriek tomu sa niekedy môže stať a s najväčšou pravdepodobnosťou sa aj stáva, že pri plánovaní svadby dôjde k stretu záujmov či rozdielnym predstavám o (ne)jednej veci. Rozdiely sa stupňujú, napätie stúpa a konflikt je na dosah. Čo s tým? Ako naplánovať svadbu podľa vašich spoločných predstáv a nehádať sa pri tom? Tu je 7 najčastejších dôvodov hádky alebo tipov na cibrenie vzájomnej komunikácie :o). Verte – neverte, po svadbe, keď úvodná eufória pominie, sa vám komunikačný jemnocit zíde ako soľ.
7 dôvodov na hádku a ako im predísť
1. Svadobný rozpočet
Zamilovali ste sa do svadobných šiat, on sa zaľúbil do priestoru… Problém? Preferencie z oboch strán pribúdajú a pokiaľ nikto nechce ustúpiť, rozpočet narastá. Skúste obaja zľaviť zo svojich nárokov a dopracovať sa ku kompromisnému riešeniu. Najdôležitejšie je aj tak vaše manželstvo, nie svadobný deň a postaviť ho na vzájomných kompromisoch vám dá na úvod skvelé základy.
Bude vás zaujímať: 5 otázok, ktoré vám pomôžu vybrať svadobnú agentúru
2. Svadba a rodinné vzťahy
Panovačné tety, hluční strýkovia, neústupčivé sesternice…zoznam problémových príbuzných niekedy nemá konca a spájaním dvoch rodín pravdepodobnosť jeho rozširovania stúpa. Kým ho zosobníte alebo zoberiete osobne, majte na pamäti, že tak dôležitá ako je vaša rodina pre vás, je aj partnerova rodina pre neho. Zmeňte uhol pohľadu a začnite sa pozerať na podivných členov druhej strany ako na súčasť vašej rodiny, ktorú akceptujete takú, aká je. V konečnom dôsledku si predsa beriete vášho vyvoleného, nie jeho podivných príbuzných.
Čítajte aj: 10 spôsobov, ako začleniť rodičov do plánovania svadby – Časť 1.
3. Úroveň zaangažovanosti do svadobných príprav
Bežnou sťažnosťou, pokiaľ spolu robíte na akomkoľvek projekte, je pocit jednej strany, že všetku ťarchu zodpovednosti nesie len na svojich pleciach. Pokiaľ máte pocit, že váš partner to neberie dostatočne zodpovedne a vážne, porozprávajte sa o tom včas. Obaja zúčastnení by si mali uvedomiť, že svadba je záležitosťou dvoch a podľa toho sa aj správať. Skúste pripraviť plán aktivít, ktoré partnera zaujmú (napríklad ochutnávka svadobného menu, plánovanie svadobnej cesty či príprava jeho rozlúčky so slobodou), aby ste ho vtiahli do deja. Následne ho podporte v robení rozhodnutí – to roztočí kolotoč plánovacích aktivít správnym smerom.
Bude vás zaujímať: 5 vecí, ktoré si ženích želá, aby ste vedeli
4. Sobášna zmluva
Obávaná otázka. Spraviť či nespraviť predsobášnu zmluvu? Podpísať či nepodpísať bezpodielové spoluvlastníctvo? Kým niektoré páry považujú túto ideu za menej ako romantickú, prinajhoršom v nej tušia zlé znamenie, mladšie ročníky v tom vidia vysoko praktický význam. Každopádne táto otázka je hodná zváženia a diskusie ešte pred svadbou. Porozprávajte sa s partnerom o spoločných plánoch do budúcna týkajúcich sa zmien v kariére, detí, dedičstva a zvážte, čo by pre vás oboch bolo čo najviac fér za akýchkoľvek okolností. Pokúste sa udržať konverzáciu o financiách a budúcnosti v čo najrealistickejšej rovine – mimo emócií.
5. Minulé partnerské vzťahy
Na rozdiel od našich rodičov a starých rodičov, v súčasnosti vek vstupovania do manželstva stúpa, z čoho vyplýva aj možnosť, že partneri majú pred svadbou za sebou viac potenciálnych či reálnych vzťahov. Aj ak sa skončili a kapitola je uzavretá, neznamená to, že danú osobu musíte zo svojho života kompletne vymazať. Pokiaľ ju chcete prizvať k vášmu svadobnému stolu, prediskutujte to vopred so zainteresovanými. S najväčšou pravdepodobnosťou aj dotyčný/á bude mať po svojom boku niekoho iného, takže ich oboch iba zaradíte do zoznamu priateľov.
6. Náboženská situácia
Pokiaľ majú obe rodiny silné náboženské pozadie alebo ak trvajú na cirkevnom sobáši, k sporu môže dôjsť skôr ako by ste čakali. Najskôr sa rozhodnite, čo je najdôležitejšie pre vás dvoch, bez ohľadu na názory ostatných. Z tohto bodu sa potom odrazte ďalej. Buďte ohľaduplní, keď sa rozhodnete prizvať do konverzácie ktorúkoľvek časť rodiny a otvorení pri miešaní kultúr a ich tradícií. Multikultúrne svadby dnes nie sú žiadnou výnimkou a rôznorodé zvyky a tradície sú pekným spestrením programu.
7. Rozlúčky so slobodou
Mnohé páry sa pochytia hlavne pri plánovaní rozlúčkových večierkov. Možno bol váš nastávajúci na strednej škole divoký a jeho spolužiaci sa budú snažiť túto jeho stránku opäť vyniesť na svetlo sveta. Možno sa obávate, že predstavy sa (ne)naplnia, niečo sa vymkne spod kontroly alebo dôjde k nehode. Vyhnite sa stresovaniu doma osamote a domýšľaniu katastrofických scenárov. Namiesto toho sa radšej venujte svojej párty a užívajte si to bez zbytočných obáv. V prípade, že máte naozaj vážne pochybnosti, porozprávajte sa s partnerom na rovinu a vyjasnite si všetko potrebné. Alebo namiesto rozlúčky so slobodou podniknite víkend s priateľmi mimo domu a oslávte to spolu. Veď svadba vôbec neznamená zatvorenie do klietky, z ktorej sa už na žiadnu babskú jazdu nedostanete.
Je úplne prirodzené, že počas plánovania svadby dôjde aj k viac či menej dôležitým roztržkám. No snažte sa udržať to pod kontrolou jasnou a chápajúcou konverzáciou. To je kľúčom k pohodovému plánovaniu nielen svadby.