Symbolický sobáš na zámku Galicia Nueva

Symbolické sobáše naberajú na obľube, a tak sa s požiadavkou na ne stretávame čoraz častejšie. Takmer každý, komu cinkla do nosa myšlienka symbolického obradu na mieru prichádza s požiadavkou: „Chcem symbolický sobáš LEN na 20 minút“, pričom najväčší dôraz je kladený na slovíčko LEN. A práve preto som sa rozhodla rozobrať celú vetu na drobné a ozrejmiť, čo symbolický sobáš a LEN 20 minút znamená v praxi. V reálnej sobášnej praxi, nakoľko píšem z pohľadu sobášiaceho, ktorý texty tvorí, prekladá a tlmočí, aj prednáša, takže celý proces mám zvládnutý osobne, komplexne, viacjazyčne a dlhodobo.

Kde to celé začína, čo obnáša, kým sa dopracujete k výsledku a čo je za závojom, pod ktorý vopred nevidíte?

Začala by som snáď tým, že 20 minút na sobášnom mieste zďaleka neznamená 20 minút celkovo! To je už len čerešnička na torte, ktorú pečieme dlhé hodiny. Rovnako ako je to pri ročnom plánovaní celej svadby, ktorej výsledkom je jediný svadobný deň. Navyše bez možnosti reparátu, takže musí vyjsť na výbornú na prvý krát. Rovnako ako sobáš.

Symbolický sobáš na Bojnickom zámku v Angličtine

Sobášne texty na mieru musí niekto napísať

Keď už idete do symbolického obradu, vždy to bude na mieru vám dvom, o vás, pre vás. Takéto texty sa nenachádzajú v žiadnom  záložnom šuflíku a nikto iný nebude mať také, ako vy. Preto ich treba vytvoriť. Aby bolo čo za tých 20 minút čítať.

Na vytvorenie textov potrebuje textár vedieť základné info o vás dvoch, o vašej rodine, o mieste sobáša, o vašich predstavách… takže úvodné stretnutie, prípadne minimálne telefonát sú žiadaná nevyhnutnosť. Rezervujte si prvú pol až hodinu času, počas ktorej prídete na to, na čo všetko ste zatiaľ nemysleli :o). A že 20 minút ubehlo už teraz :o).

Zakomponovať váš osobný príbeh, chce čas na zamyslenie

Váš čas a Vaše zamyslenie. Pokiaľ sobášiaci nie je váš osobný priateľ, ktorý vás pozná ako seba samého, lebo ste spoločne vyrastali, je vhodné zadať úvodné indície či podklady na napísanie textov. Po skompletizovaní pár odrážok, ktoré nespravíte za jazdy autom, na meetingu s klientom či pri naháňaní potomka po ihrisku, zbadáte, že toto je len chabý začiatok, zďaleka nie sobáš. A ďalšie minúty sú fuč.

Chcete to mať podľa svojich predstáv, takže korigujete

Pokiaľ má v rámci obradu odznieť len to, s čím obaja súhlasíte, určite budú potrebné nejaké tie korektúry. Pokiaľ si s textárom – sobášiacim „sadnete“, možno sa mu to podarí aj na prvýkrát, no aj tak si finálna verzia vyžiada učesanie s detailmi ako pauzy, preklady, hudobné vstupy, podpis pamätného listu…

Aj symbolický sobáš má svoju postupnosť

Aby to celé vyznelo príjemne a odznelo plynule, je vhodné dodržať postupnosť jednotlivých častí. Úvod, predstavenie, niečo pekné, vaše osobné, samotná ceremónia so sľubmi, prípadne vami prečítanými sľubmi a výmenou prstienkov, vyhlásenie a záver. Pokiaľ si želáte zakomponovať aj hudobné vstupy, je potrebné premyslieť, do ktorých pasáží, na ako dlho, či celé alebo konkrétnu minutáž…

Rozobrať na drobné treba všetky časti od A do Z

 • od nástupu – kto, kedy, s kým, na akú skladbu – jednu alebo dve, v ktorej minúte/ pasáži
 • cez vstupy počas sobáša – či pôjde len o hovorené slovo alebo aj hudobné vstupy, spev, báseň
 • zvládne to všetko jedna osoba alebo sú vhodnejšie dve?
 • budete podpisovať pamätný list alebo sa zaobídete bez písania?
 • pri cudzojazyčnom obrade budete odpovedať po verzii vášho jazyka alebo po preklade? V prípade, že jeden zo snúbencov rozumie obom jazykom, väčšinou odpovedá 2x :), čo nikto neočakáva, preto vznikajú úsmevné situácie
 • až po záver – či a ako odídete uličkou, kto vás bude nasledovať ako prvý, či hostia spravia špalier a zasypú vás lupienkami, ryžou, bublinkami… kde sa bude gratulovať, aby ste sa neroztopili či nezmokli a aby ste zároveň mali pekné pozadie na fotkách…

Priveľa otázok? Ešte sme ani poriadne nezačali.Symbolický sobáš v AJ Castel Mierovo

Čo potrebujeme vedieť skôr ako začneme tvoriť symbolický sobáš?

Termín a čas symbolického sobáša

Toto je podstatná otázka hneď v úvode. 20 minút totiž nie je len 20 minút, ale celý deň, ktorý sobášiaci nemôže využiť inak, pokiaľ sobáš nie je priamo v mieste jeho bydliska. Ak aj je, v daný deň okrem toho, že nemôže zobrať inú, kompletnú svadbu či akciu, nemôže sa ani naplno venovať rodine, nakoľko aj on/a sa musí dostatočne pripraviť a dopraviť. Takže pokiaľ sa stretnete so starejším, ktorý vám odmietne spraviť LEN odobierku na 20 minút, vedzte, že je to práve z uvedeného dôvodu. Odskočiť si totiž z kompletnej svadby na 20 minútový sobáš a potom sa vrátiť späť do rozbehnutého procesu, je viac ako nereálne a nie vždy to ide. Apropó, napadlo vám niekedy, že v čase, keď väčšina ľudí oddychuje a venuje sa najbližším, svadobný biznis ide naplno? Áno, LEN 20 minút vášho sobáša je celý deň bez najbližších. A toto žiadna cena nezohľadňuje.

Miesto, kde sa bude symbolický sobáš konať?

Na akom mieste sa bude obrad odohrávať – interiér/ exteriér? Toto je veľmi dôležitá poznámka, nakoľko v prípade sobáša pod holým nebom je určite nevyhnutné myslieť aj na mokrý variant. Kvalitné zariadenia istotne záložný plán majú, no keď sa na to opýtate hneď pri hľadaní miesta svadby, aj vám sa bude ľahšie plánovať.

Zároveň na miesto sobáša je potrebné nejako sa dopraviť. Ak plánujete symbolický sobáš na v lese mimo civilizácie, či na Lomnickom štíte, už týmto sa od 20-tich minút dosť vzďaľujete.

Orientácia obradu v rámci miesta je tiež dôležitý bod, pri ktorom rovnako ako na hostí myslite aj na sobášiaceho a hudobníkov. V 35⁰C mimo tieňa, so slnkom v očiach, v prievane v papieroch, klimatizáciou na krku alebo v inom nekomforte sa nesobáši jednoducho.

Zvuk a ozvučenie symbolického obradu

Je na mieste k dispozícii zvukár, DJ, prípadne nejaký spôsob ozvučenia hovoreného slova? Presne toto je point úzko súvisiaci s predchádzajúcim bodom, ktorý predstavuje veľmi podstatnú zložku hlavne pri sobášoch v exteriéri a väčších skupinách. Ozvučenie hovoreného slova je základom, aby celá námaha príprav textov vyznela na úrovni. Zvuk sa v exteriéri rozlieha úplne inak a vy predsa nechcete, aby sobášiaci prekrikoval kŕkanie žiab, spev vtákov či žblnkanie jazierka, prípadne, aby ho vôbec nebolo počuť. Pokiaľ si hudobné teleso ozvučenie nevyžaduje, je to v poriadku. Pre sobášiaceho je však kvalitný mikrofón podmienkou.

Jazyk symbolického sobáša  

V akom jazyku požadujete sobáš? Od tohto bodu závisí, kto sa na napísanie textov a ich odprednášanie vo svadobný deň podujme. Mali sme snúbencov, ktorí sa prvoplánovo zobrali v Austrálii a následne pre rodinu  pripravovali sobáš na Slovensku. Nevesta mala starých rodičov lokálnych, ženíchova rodina hovorila po nemecky, mladí sa medzi sebou dorozumievali v angličtine. Nakoľko austrálskemu obradu v angličtine skôr narodení nerozumeli, navrhli sme kombináciu troch jazykov, ktorá uspokojila všetkých zúčastnených. Príprava obradu si v tomto prípade vyžadovala nakombinovať jednotlivé pasáže základného anglického obradu tak, aby preklady a premosťovanie medzi tromi jazykmi vyznelo nenútene a dávalo zmysel v každom z nich, pričom tlmočené neboli úplne všetky časti, len tie najdôležitejšie. Na úvod bola požiadavka tiež LEN 20 minút :o), ktorá sa postupne rozvinula do dvoch takmer hodinových telefonátov, dvoch hodín písania, troch korektúr, desiatich nácvikov, piatich hodín cesty v aute a 30 minút čistého času monológu v 30⁰C horúčave :o). Realita z pred pár týždňov, na vymýšľanie takýchto storiek nemáme kapacitu :o).

Koordinácia na mieste sobáša

Bude potrebná aj koordinácia dodávateľov, hostí, svadobného sprievodu? Pokiaľ vám svadbu pripravuje svadobná agentúra, túto časť istotne zastreší a vy si môžete váš Deň D užívať naplno od rána do rána. Ak máte na usmerňovanie hostí starejšieho či moderátora, tiež sa nemusíte obávať, že by najdôležitejší bod programu vyznel kostrbato. Ak si však predstavujete, že túto pasáž zveríte rodine či priateľom, dôkladne ich vopred nabriefujte. Naozaj nevyzerá dobre, keď hostia netušia, čo majú robiť a nevesta už netrpezlivo čaká, kedy sa konečne upracú na miesta, aby sa mohla aj ona objaviť, prejsť po červenom koberci a zažiariť.

V prípade sobáša v záhrade je potrebné, aby aj koordinátori mysleli na to, že letná búrka môže byť nevyspytateľná. Máme aj skúsenosť, že počas obradu sme zmokli rovno 3x, pričom to bolo to najmenej. DJ prišiel o komplet aparát.

Kaštieľ Tomášov Symbolický obrad na mieru – malý

 

Čo ešte súvisí so symbolickým sobášom?

A teda, čo ďalej je potrebné premyslieť a zvážiť, aby celá námaha vo finále nezlyhala na detailoch? Ďalšie doplnkové služby k obradu, ktoré vám vieme zabezpečiť, prípadne si ich môžete zaobstarať vo vlastnej réžii:

 • Tlačoviny – zápisnica, pamätný list, cudzojazyčné verzie sobáša pre hostí, prípadne iné, je vhodné doladiť do konceptu celej svadby. Nakoľko nepodpisujete nič oficiálne ani právne záväzné, aj v tomto smere môžete popustiť uzdu vlastnej či dizajnérskej fantázii.
 • Hudba pred obradom, počas obradu, pri gratuláciách – vhodná je harfa, sláčikové zoskupenia, klavír, spev, ale kľudne môže túto časť zastrešiť aj DJ, ktorého máte dohodnutého na svadobnú zábavu.
 • Ozvučenie obradu – ako už spomenuté, je nevyhnutnosťou, bez ktorej sa sobáš nezaobíde.
 • Fotograf – hoci v dnešnej dobe plnej phonov každý fotí a natáča takmer všetko, nechajte si hostí obrad vychutnať tu a teraz. O kvalitné foto zo všetkých najlepších uhlov sa postará fotograf.
 • Tlmočenie do iných cudzích jazykov (menej štandardných). Bežne sobášime v Slovenčine a Angličtine, Nemčinu a Taliančinu zvládneme tiež. Iné cudzie jazyky sú na vyžiadanie, no radi sa posúvame ďalej a tešíme sa na všetky vaše výzvy.

 

Ak niečo ďalšie napadne aj vám, budeme radi, keď nám dáte vedieť a pomôžete nám tým zdokonaliť naše služby a váš zážitok pre vás a vašich hostí vo Váš Veľký Deň.

Verím, že sa mi podarilo ozrejmiť, čo znamená LEN 20 minút symbolického sobáša a čo všetko je nevyhnutné absolvovať, kým sa k týmto LEN 20-tim minútam spoločne dopracujeme. Snáď po prečítaní tohto článku ( ktorý som mimochodom dávala dokopy viac ako 2 hodiny a stále bolo čo upravovať) uznáte, že nakoľko práve sobáš je tá najdôležitejšia časť dňa, kvôli ktorej celú tú parádu organizujete, stojí za to, povenovať sa mu adekvátne a s rešpektom.

Pokiaľ aj vy chcete mať romantické a hlavne personalizované texty sobáša na mieru, ktorý si chcete vychutnať a zapamätať, kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme doviesť váš Veľký Deň do dokonalosti.

Autor článku: Tatiana Klopčeková