Chalúpkovo a Zemianska kúria v zime (1)

Rozhovor s Róbertom Pavelkom, majiteľom a manažérom rezortu v Liptovskej Štiavnici

Tento rozhovor začal veľmi netradične. Esemeskou, ktorá mi veľmi nečakane v jedno obyčajné ráno prišla len tak, ako by nič. A som za ňu veľmi vďačná, lebo práve vďaka takejto nenápadnej správe vám môžem predstaviť jedného úžasného človeka s veľkým odhodlaním a krásnym projektom, ktorý je dôkazom toho, že aj na Slovensku sa dajú plniť sny – vlastné aj cudzie.

Ak ešte nepoznáte rozprávkovú drevenicovú dedinku na strednom Slovensku, určite si ju zamilujete. A to aj v prípade, ak k tomuto štýlu neinklinujete. Teda, u mňa to tak bolo určite. Ale poďme do rozprávky :o). Ako vznikol tento nápad, prečo práve na Liptove, aké sú jeho ďalšie plány a ciele a čo to celé má spoločné so svadbami, mi prezradil jeho autor, majiteľ, prevádzkovateľ, ale v prvom rade človek s veľkým srdcom – Róbert Pavelka.

 

 

Chalupkovo a Impuls veltrh Incheba 2018

1.Prezraďte nám, ako sa zrodí nápad postaviť dedinu dreveníc v nie veľmi prosperujúcom kúte Slovenska a prečo vlastne?

„Bolo to naplnenie môjho sna. Hoci som dlhšiu dobu žil v USA, vždy som sníval o drevenici na Slovensku, konkrétne na rodnom Liptove. Vtedy mi síce ešte nenapadlo, že z toho bude celá dedina :o), ale sníval som dostatočne intenzívne. Až sa mi to splnilo.“

2. Pred výstavbou Chalúpkova ste precestovali kus sveta. Bolo práve to impulzom, aby ste sa usadili a svoje skúsenosti pretavili do niečoho vlastného?

„V Spojených štátoch som v podstate viedol nadštandardný život. Pracoval som pre motivačného guru Anthony Robbinsa. Lietal som po celom svete, navštevoval všetky svetadiely s veľkou intenzitou, stretával hviezdy svetového formátu…No práve preto som mal možnosť vidieť celebritný život aj z inej stránky, tej menej nablýskanej, zákulisnej. Takýto nápor sa dá vydržať pár rokov, kým je človek mladý a bez záväzkov. Potom začne byť z toho viac unavený ako nadšený.
Zároveň je iné zobudiť sa v luxusnom hoteli na úžasnom mieste sveta vrámci biznis tripu a sám, ako s blízkou osobou. To som si už vtedy plne uvedomoval. A tak som začal vyhľadávať neprebádané kúty sveta a miesta, kde sa ešte civilizácia nedostala ( Nepál, Peru, Amazonka, Indonézia, Nová Guinea, Afrika, Aljaška…). Keď  som potom na Slovensku stretol svoju terajšiu manželku, neváhal som ani chvíľu a usadil som sa tu. A tiež začal s realizáciou svojho sna :o).“

Chalúpkovo letecký pohľad

Zemianska kúria letecky pohlad

3. Začiatky určite neboli ľahké, no nakoľko ide o krásny projekt, predpokladám, že sa mu darí.

„Máte pravdu, začiatky boli ťažké ako v každom začínajúcom biznise na Slovensku. Chalúpkovo ako také už je známe, no Zemianska kúria so svojimi priestormi, kongresovým centrom a reštauráciou ešte veľmi nie. Prvý rok bol skutočne veľmi náročný, nakoľko gastronómia a kongresy dajú zabrať. Teraz to už začína byť lepšie, po 1,5 roku sa nám klienti začínajú vracať, recenzie máme dobré, no ešte chvíľku potrvá dostať to do ideálneho rozpätia.“

4. V Chalúpkove je 36 dreveníc viacerých typov. Z čoho ste pri ich projektovaní vychádzali?

„Ponúkame viac ako 6 typov dreveníc s vlastným štýlom, ktorý sme si vymysleli aj zrealizovali. V podstate Liptovské drevenice ako také boli vždy v tomto smere ovplyvnené skôr Goralmi, odtiaľ sme čosi čerpali aj my.
Zámerom bolo ideálne rozloženie na pozemku a viac rôznych veľkostí, dizajnových prvkov, aby si každý návštevník našiel niečo zaujímavé pre seba.“

Chalúpkovo a Zemianska kúria v zime (1)

5. Okrem ubytovania v rezorte tu nájdeme aj spoločenské priestory ako reštaurácia, vináreň, bar, fitness, kongresová sála, salónik a wellness centrum. Ide teda o komplexný rezort s maximálnym komfortom. Pre koho je primárne určený?

„Pôvodný zámer bol ponúkať komplexné služby ubytovaným hosťom, ktorí na Liptov prídu stráviť dovolenku a tiež lokálne firmám . Dnes nás oslovujú aj firmy z Bratislavy ohľadne školení, seminárov, teambuildingov a začínajú sa kopiť aj svadby cezpoľných, ale aj zo zahraničia, ktoré naberajú na popularite, čomu sme úprimne radi. Tento smer sa chystáme podporiť aj na aktuálnej svadobnej výstave v Bratislave.“

Zemianska kúria oslava - interier

Zemianska kúria školiacia miestnosť

6. Čím sa Vaša kuchyňa líši od iných, v čom ste výnimoční natoľko, že sa oplatí navštíviť vás?

„Snažíme sa ponúkať pochúťky na štýl zemianskej kúrie, ale skôr v takom netradičnejšom štýle. Klasické bryndzové halušky u nás nenájdete (aj keď ich na požiadanie našim hosťom vieme pripraviť), vždy sa snažíme poskytnúť niečo kulinársky zaujímavejšie. Každé 3 mesiace jedálny lístok obmieňame, aby si aj naši stáli zákazníci mohli pochutiť vždy na niečom inom. Zároveň všetky naše domáce špecialitky ako šúľance, pirohy a iné, veľmi chutné a žiadané, si vyrábame sami, výhradne z čerstvých surovín.
Samozrejme na rodinné či firemné podujatia pripravíme akékoľvek menu podľa želania, aj mimo uvedené „zemianske“ zameranie :o).“

7. Zemianska kúria gastronomicky evokuje historické jedlá, ktoré s modernými stravovacími návykmi nemajú veľa spoločného. :o) Dokážete uspokojiť aj súčasnú špecificky diétne náročnú klientelu aj v tomto smere?

„Určite áno. Na akúkoľvek akciu každému radi prispôsobíme jedálny lístok na mieru. Od bezlepkových, cez bezlaktózové, vegetariánske, vegánske či akékoľvek iné špeciality, sme ústretoví a otvorení akýmkoľvek požiadavkám našich zákazníkov. Pečené prasiatko nie je u nás nič výnimočné.“

A ešte sme zďaleka neskončili. Pokračovanie rozhovoru uverejníme čoskoro.

Sledujte Družičku - Dozviete sa viac

Záleží nám na tom, aby ste sa s Družičkou a u Družičky cítili bezpečne. Preto sa zaväzujeme, že budeme k Vašim údajom pristupovať maximálne diskrétne a zaobchádzať s nimi nadmieru zodpovedne.

Podľa zákona č. 428/2002 Z. z. o Ochrane osobných údajov má prístup k Vašim osobným údajom, ktoré nám poskytnete prostredníctvom formulára na pridanie Vašej svadby, len oprávnená osoba Družička.sk, ktorá ich v žiadnom prípade neposkytne tretím osobám.