eko svadba bez odpadu

 

Prípravy na tento jedinečný deň sú náročné, keďže ako mladomanželia chcete, aby práve svadobný deň bol tým najkrajším, na ktorý budete spomínať nielen vy, ale aj vaši hostia. Ak chcete, aby váš deň bol nezabudnuteľným a zároveň nepodporoval konzumnú spoločnosť, ideálnym riešením je ekologická svadba. Pripravili sme pre vás 5 výnimočných dekoratívnych prvkov, ktoré svadbu ozvláštnia a zároveň sú priateľským variantom vzhľadom k životnému prostrediu. Ako teda na eko svadbu bez odpadu?

Eko svadba bez odpadu

Svadobné oznámenie elektronickou formou

21. storočie nám prináša mnoho technologických výhod, ktoré sa ako spoločnosť vôbec nebránime využívať. A to je príležitosť, ako prezentovať svadobné oznámenia čím ďalej, tým viac tradičnou elektronickou formou.

Je len na vás, či sa ako mladomanželia rozhodnete natočiť milé video, a tak spoločne oznámiť svojim blízkym vašu životnú udalosť, alebo si zvolíte cestu krásneho grafického dokumentu či fotografie, ktorú blízkym pošlete mailom či pomocou sociálnych médií.

Vďaka tomuto rozhodnutiu sa vyhnete tlačeniu papierových oznámení a vytvoríte tak pozvánku, ktorá nezanecháva za sebou žiadnu ekologickú stopu. Samozrejme, ak preferujete klasiku, prinášame vám tip ako oznámenie pre vašich svadobčanov pripraviť netradičnou formou.

Ekologická svadba = ekologické menovky

Sami najlepšie viete, že vaša svadba dopadne optimálnejšie, keď budú niektorí hostia usadení na opačnej strane stola. A od toho tu máme menovky. Menovky sa stali jedným zo základných dekoratívnych prvkov. Prvá predstava, ktorú vám vaša fantázia ponúka, sú klasické papierové menovky v malom stojančeku, umiestnené pred či za tanierom.

Ak rozmýšľate o ekologickejšej verzii, ideálne sú listy, mušle či kamene, ktoré si sami nazbierate. Autentické menovky z prírodného materiálu, ktoré si dokážete vyrobiť vlastnými rukami, budú jedinečné a neokázalé. Stačí vám materiál, ktorý si zvolíte, fixka či štetec s farbami a trochu kreativity. Tento minimalistický kúsok vás takmer nič nestojí a zároveň sa stáva krásnym suvenírom, ktorý si vaši svadobčania môžu so sebou odniesť domov.

listove svadobne menovky
Zdroj obrázku: bellevue. nzz.ch

Papierové prestieranie vymeňte za látkové

Ďalší z detailov, aby váš deň mohol niesť názov ekologická svadba, je prestieranie. Vymeňte papierové obrúsky za látkové. Latkové prestieranie pôsobí elegantnejším a luxusnejším dojmom, v zahraničí je doteraz znakom vyššieho gastronomického servírovania a súčasne je tento spôsob stolovania oveľa šetrnejší ako ten klasický.

Látkové prestieranie je dostupné vo všetkých možných farebných variantoch, a tak ho skvele zladíte s akoukoľvek výzdobou. Po použití sa jednoducho vyperie a je pripravené na ďalšiu akciu.

látkové servítky svadba
Zdroj obrázku: hellomay. com.au

Eko svadobné balóny – nekončia v koši, ale v komposte

Táto obľúbená dekorácia vie skutočne vytvoriť krásne zátišia, no pre životné prostredie určite nie je najpriateľskejšou. Ak sa rozhodnete pre balónové dekorácie, zvážte, aké balóny použijete.

Skvelou novinkou na trhu sú kompostovateľné balóny, ktoré po splnení svojho účelu neskončia v koši, ale v komposte. Napriek tejto možnosti by ste mali zvážiť, či sa rozhodnete balóny vypustiť do vzduchu alebo z nich vytvoriť aranžmány, ktoré obohatia priestory oslavy a po svadbe ich vyhodíte tam, kam patria.

eko svadobne balony
Zdroj obrázku: junebugweddings.com

Nekupujte, radšej požičiavajte

Každý manželský pár si predstavuje, že jeho svadba bude tá najkrajšia, a tak bezhlavo nakupuje dekorácie. Skúste sa zastaviť, keď na vás príde táto nákupná horúčka a radšej sa poobzerajte po agentúrach, ktoré požičiavajú svadobnú výzdobu alebo ju dokonca vyrábajú. Ich profesionalita vám zaručuje rozprávkový výsledok a ušetrí vás aj životné prostredie od nakupovania vecí, ktoré by ste sami nevedeli do dekorácií zakomponovať, už vôbec nie neskôr využiť.

Ak máte vlastné skúsenosti s ekologickými prvkami na vašej svadbe alebo sršíte nápadmi, neváhajte sa s nimi podeliť v komentári. My i ostatné nevesty sa nimi určite rady necháme inšpirovať.

Autor článku: Marcela Tršková