Všetko je pripravené, zabezpečené. Nápoje? Však niečo nalejeme hosťom a bude. Áno, dá sa to aj takto riešiť. Ale radšej sa treba zamerať aj na tento detail. Je to dosť podstatné. Či už kvôli osvieženiu, uhaseniu smädu, uvoľneniu alebo vytráveniu.
Aký svadobný prípitok na úvod?
Na Slovensku je zvykom pripiť si buď nejakým alkoholizovaným, koreneným alebo podobným nápojom z vína: Cinzano, Vermut atď. Neodporúčam to z nasledovných dôvodov. Na úvod potrebujeme nápoj, ktorý nás osvieži, ľahko uvoľní a zvýši apetít. Nápoj, ktorý nás hladných po svadobnom obrade a vlastne celom dni neuvrhne do alkoholického opojenia :). Destiláty, ktoré sú dedičstvom po starých rodičoch a majú viac ako 40% alkoholu, nie sú tým najsprávnejším riešením na začiatok. Chceme byť predsa bdelí po zvyšok večera. :)
Kvalitný svadobný prípitok šumí
Ako najvhodnejší nápoj odporúčam šumivé ľahké vína. Na Slovensku máme pár výrobcov, za zmienku stoja vyššie rady – drahšie šumivé vína od Hubertu Sereď, Víno Nitra má peknú edíciu Sektov Pálfy (medená alebo zlatá línia), výborný je Hacaj z Pezinka alebo Chateau Topoľčianky. Známe sú šumivé vína z Talianska – Prosecco. Prosecco je veľmi ľahké, ovocné, výborne nás osvieži. Prosecco, ktoré je označené Spumante, je vyrobené sekundárnou fermentáciou väčšinou v tanku (Charmat). Šumivé víno v elegantných pohároch vyzerá aj patrične slávnostne. Pozor však na podozrivo lacné šumivé vína. Vedeli ste, že medzi najväčších výrobcov šumivých vín v Európe patrí Nemecko? Jedna z najznámejších oblastí výroby šumivých vín sa nachádza na nemecko-luxemburských hraniciach, tam sa vyrábajú vyhlásené šumivé vína nazývané „Crémant“. Miestnou vyhlásenou špecialitou je aj sekt z hrozna Elbling, ktorá patrí medzi najstaršie odrody. Šumivé vína, ktoré sú označené ako pestovateľský sekt alebo ročníkový pestovateľský sekt, sú asi tou najlepšou zlatou cestou ako dostať za primeranú sumu vysoko kvalitný produkt, za ktorý vám vaši svadobní hostia poďakujú. Pokiaľ je šumivé víno deklarované ako pestovateľský sekt, musí byť vyrobené v réžii vinára. Je to čisto ručná a náročná práca. Hrozno musí pochádzať z vlastných vinohradov. Ročníkové pestovateľské sekty sú vyzreté, harmonické. Niekedy bývajú aj viac ako dvadsaťročné. Šumivé vína vyrábané klasickou metódou fermentácie vo fľaši majú menšie bublinky, sú ľahšie stráviteľné ako tie, kde sú bublinky „nasilu natlačené“ – dosýtené umelo. Keď budete teda kupovať a vyberať prípitok na svadbu, pozrite sa na etiketu, ako bol sekt vyrobený. Klasické metódy budú mať uvedené: metóda Classique, Methode traditionelle, klassischer Flaschengärung alebo Prosecco Spumante. Odporúčam vybrať šumivé víno kategórie brut, brut natur alebo sec. To znamená 15 až 35g cukru na liter. Suchšie variácie brut nature, extra brut budú pre nežnejšie pohlavie trošku menej pitné. :) Sladšie ako demi-sec až doux vám naopak zalepia ústa.
Nápoje počas svadobnej hostiny
V niektorých slovenských regiónoch je zvykom popíjať počas celej svadobnej hostiny destiláty. Tieto však odporúčam na neskoršiu hodinu, aby nás alkohol v nich obsiahnutý neuspal a aby sme boli stále svieži. Pokiaľ sa tomu nevyhneme, určite vyberajme vysoko kvalitné destiláty, nearomatické, s nižším obsahom alkoholu. Menej tradičné destiláty ako napríklad rožovka, vínovica alebo terkelica sú neutrálne a veľmi dobre zapasujú k jedlu. Pivo väčšinou slúži na uhasenie smädu svadobčanov. Preto odporúčam kvalitnú „desiatku“, najlepšie čapovanú, horkej chuti. Neváhajte však pokiaľ by bolo možné dohodnúť sa na desiatke z nejakého osvedčeného minipivovaru. Budete príjemne prekvapení. Ďalším alkoholickým nápojom priamo predurčeným na svadbu je samozrejme víno. Nakoľko víno je samostatnou rozsiahlou kapitolou, budem sa mu venovať v ďalších príspevkoch. Možno pouvažovať aj nad osviežujúcimi miešanými nápojmi. Preferujte svieže, menej sladké miešané nápoje s menším počtom ingrediencií – nebude vás bolieť hlava.
Netreba zabudnúť samozrejme ani na nealkoholické nápoje. Ideálnym variantom, veľmi prijateľným, je sýtená alebo nesýtená čistá voda s citrónom, nealkoholické pivo alebo nesladené nealkoholické nápoje.
Čo piť na vytrávenie po svadobnom menu?
Digestív, tak obľúbený v Taliansku, je užitočnejší ako si myslíte. Môžu to byť vo všeobecnosti horké, málo sladké destiláty, väčšinou s bylinkami alebo ovocím, napríklad horké bittery ako Aperol, Fernet, Unicum, Jägermeister. Môžeme pouvažovať nad alternatívou, tou je kvalitné brandy alebo cognac. Nie však tie, ktoré sú na liehovej báze s cukrom a farbivami. Zbytočne vás zaťažia. Výborné digestívum je malá kvalitná káva – ristretto. Je to skrátené espresso, do 30 ml vody. Ristretto si nekazíme mliekom. Perfektne nám spracuje ťažšie jedlá, dodá energiu a môžeme si ich vychutnať počas večera viac.
5 zásad pre optimálny nápojový lístok
Zapamätajme si teda:
- ako prípitok volíme ľahké, alkoholické nápoje s nižším obsahom alkoholu, kvalitné šumivé víno vyrobené klasickou metódou. Ideálne pestovateľský sekt alebo Prosecco spumante
- efektné a príjemné, najmä cez leto, je aj ružové suché víno
- počas svadobnej hostiny hosťom ponúkneme na uhasenie smädu kvalitné pivo „desiatku“, najlepšie z nejakého malého remeselného pivovaru
- víno – tomu sa budem venovať v nasledujúcich príspevkoch
- destiláty musia byť vysokokvalitné, najlepšie nearomatické, ľahučké a ovocné
- nezabudnime na digestívum, pomôže aj ristretto