Čo na seba, nechajte si poradiť od stylistky Marcelky

Jedným z mnohých fenoménov dnešnej doby je aj nedostatok oblečenia v preplnenom dámskom šatníku. Týka sa tento problém aj vás? Som osobná stylistka a rada vám pomôžem rozlúsknuť túto záhadu a poodhaliť rúško tajomstva „menej verzus viac“.

O čo teda ide, keď si nemáte čo obliecť aj napriek tomu, že šatník nezíva prázdnotou? Tu je 5 najpravdepodobnejších príčin, v čom to môže byť:

5 dôvodov, prečo si nemáte čo obliecť

  1. Nemáte v šatníku dobrý základ

Základom, je dobrý základ. Všade a vo všetkom. Aj v dámskom šatníku. A hoci šatník nie je stavba, aj on potrebuje svoje stabilné základy, ktoré spočívajú v basic kúskoch strihov, ktoré vám sadnú ako uliate a farieb, ktoré pasujú k vašej pleti, vlasom, vášmu typu a tiež ku všetkému ostatnému vo vašom šatníku. Správne vystavaný šatníkový základ, na ktorom môžete stavať svoju outfitovú nadstavbu dokáže vytvoriť skvelé looky na každú príležitosť. A nielen to. Zároveň dokáže podržať v každej situácii – aj v situácii typu „Nemám si čo obliecť.“.

Aby sme len nechodili okolo horúcej základovej kaše, poďme k praktickým príkladom. Páčia sa vám farby a vzory? Žiadny problém, pokiaľ máte základný šatník neutrálne bez-vzorový. V takomto prípade stačí dokúpiť napríklad blúzku alebo doplnky s aktuálne módnym vzorom a outfit je oživený. Naplniť však celý šatník vzorovými kúskami od hlavy po päty nemá význam. Lebo ich jednoducho spolu nikdy neskombinujete.

Tip štýlmejkerky: „Keď sa pozriem na preplnený šatník klientky, jej farebnú typológiu a preferencie, niekedy stačí naozaj málo a pridaním pár kúskov vytvoríme aj 10 – 20 nových kombinácií. Samozrejme použiteľných, nositeľných a navyše šmrncovných.“

Stylistka radi - farebnost

  1. Nakupujete oblečenie piate cez deviate

V dnešnej dobe sa plánuje asi všetko – od výroby, cez ciele, stratégie, svadby, až po dovolenky. Málokto však myslí na plánovanie šatníka a outfitov. Výsledkom je opäť plný šatník doplnený pocitom „Nemám čo na seba“. Lebo hoci vecí je kopa, len sa kopia, nakoľko nie sú vzájomne kombinovateľné, teda použiteľné. Oveľa efektnejším, efektívnejším a zároveň ekonomickejším riešením je plánovanie. Jednoducho si píšte, čo vám v šatníku chýba a do obchodov choďte cielene, za účelom kúpy konkrétneho kúsku, o ktorom vopred viete, že sa vám hodí k tomu aj onomu a že ho budete nosiť a máte ho s čím zladiť. Keď viete, čo hľadáte, skôr či neskôr to určite nájdete.

Tip štýlmejkerky:  „Zabudnite na výpredajové ošiale a namiesto 10-tich vecí za 5 EUR/ks si zaobstarajte jednu poriadnu v rovnakej hodnote, ktorá sa vám hodí ku všetkému a hlavne k vášmu typu. Samozrejme pred návštevou obchodu nezabudnite plánovať. Len tak sa motať po nákupných centrách a čakať, že vám do oka padne niečo nadčasovo skvelé a vy pritom neviete, čo hľadáte, je nezmysel.“

  1. Nakupujete podobné veci

Skončili ste opäť s tou istou či veľmi podobnou blúzkou v košíku? Tá veru nový prievan vo vašom šatníku nespraví. A tak hoci ich už máte spolu asi 35, stále sa nemôžete zbaviť pocitu „Nemám čo na seba“. Čo tak pozrieť sa na šatník z nadhľadu skôr ako sa pustíte do ďalšieho obdobného nakupovania s podobným výsledkom? A tak namiesto porovnateľného kúska kúpiť niečo z úplne iného súdka.

Tip štýlmejkerky:  „Pokiaľ je vo vašej skrini gro veľmi podobných vecí, siahnite po niečom úplne odlišnom, no zároveň hodiacom sa do vášho šatníkového konceptu. Kúpou jednej veci tak môžete vytvoriť početné variácie so všetkým, čo už doma máte.“

Štýl na mieru odporúča

  1. Hromadíte oblečenie, ktoré vám nesedí

Aj vy to poznáte? O číslo menšie rifle, do ktorých po prihlásení na nový kurz cvičenia určite raz schudnete, blúzka za 5 EUR, hoci vám kde – tu odstáva, kabát pridávajúci aj niekoľko viac neželaných kíl navyše…Nenosíte ich, no aj napriek tomu sa ich neviete zbaviť. Lebo veď, možno raz…Pokiaľ to raz v priebehu posledných 365 potenciálnych príležitostí nenastalo, prestaňte si nahovárať, že príde. NEPRÍDE! A s rovnakou intenzitou by preto tieto veci mali z vášho šatníka ODÍSŤ. Lebo len zbytočne zaberajú miesto, nič viac. Po ich vyprázdnení získate oveľa lepší prehľad, čo vlastne reálne máte a čo sa s tým dá robiť.

Tip štýlmejkerky:  „Netýrajte sa nevhodnou náplňou šatníka. Vytrieďte, zbavte sa jej a kúpte si radšej menej, ktoré spravia viac – kombinácií. Pocit, že si máte čo obliecť, a tým pádom nemusíte túto tému riešiť neustále dookola s večne rovnakým výsledkom, vás aj v živote posunie ďalej. Reflexia pri šatníku prináša rovnako novú energiu do života a to už naozaj stojí za zváženie.“

  1. Váš šatník je preplnený

Posledný bod je logickým vyústením všetkých predošlých. No pokiaľ by neboli tie, zdalo by sa vám absurdné mať preplnený šatník a nemať si čo obliecť. No práve v takýchto prípadoch tento fenomenálny pocit nadobúda na intenzite. Strácať sa teda v záplave šiat, ktoré vzájomne neladia, nesedia a skrátka nespolupracujú s nikým a ničím je skôr frustrujúce ako obohacujúce. S problémom ako vyčistiť skriňu od neželaných kúskov vám pomôže článok, čo by zo šatníka malo ísť von, aby tým prestalo blokovať vašu fantáziu a súčasne energiu použiteľnú na mnohé iné užitočnejšie aktivity.

Tip štýlmejkerky: „Vyprázdniť od nevhodných kúskov, postaviť solídny základ a variovať modernou nadstavbou. A samozrejme plánovať a nakupovať cielene a s rozumom, lebo nie každý výpredaj je šitý pre vás. “

Našli ste sa v týchto bodoch aj vy? A aj napriek uvedenému sa stále cítite stratená? Hlavu hore, keď už naozaj neviete, kde začať a ako pokračovať pri plánovaní efektívneho šatníka, rada vám pomôžem a spravím z vášho šatníka miesto, do ktorého sa budete rady vracať. Štýl mejkerka Marcela